centrum promocji informatyki
E-MAIL
zapisz się zapisz się zapisz się wypisz się
O NASSZKOLENIAMEDIA O NASPARTNERZYKONTAKT

Nominowani 2008

11 marca 2009 r. podczas TERAFORUM Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji w w Hotelu Hyatt Warsaw po raz siedemnasty ogłoszono wyniki Konkursu INFO STAR. Decyzją Kapituły podczas tajnego głosowania elektronicznego, Laureatami INFO STAR 2008 zostali:

W kategorii Osiągnięcia Biznesowe
Maciej Popowicz
- Programista, pomysłodawca serwisu nasza-klasa.pl

W kategorii Rozwiązania Informatyczne
Bogusław Kułakowski
- Prezesa Zarządu mPay International Sp. z o.o. i Henryk Kułakowski - założyciel firmy mPay

W kategorii Propagowanie Informatyki
Michał Jaworski
- Microsoft Sp. z o.o., wiceprezes PIIT

Wyniki Konkursu ogłoszone zostały przez Organizatorów oraz Zaufanego Kapituły.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z uroczystości.

Poniżej przedstawiamy osoby nominowane do Nagrody INFO STAR za osiągnięcia w 2008 roku. Lista kandydatów uzgodniona została podczas posiedzenia Kapituły Konkursu w dniu 11 grudnia 2008 roku. Nominacje otrzymali:

W kategorii Osiągnięcia Biznesowe

W kategorii Rozwiązania Informatyczne W kategorii Propagowanie Informatyki


Tomasz Długiewicz
Prezes Tomasz Długiewicz od kilku lat buduje sukces spółki One-2-One S.A. specjalizującej się w wykorzystaniu usług dodanych w telefonii komórkowej oraz rozwiązaniach internetowych. Długiewicz tworzył firmę od podstaw i budował jej silną pozycję na rynku. W 2002 roku mimo trudnej sytuacji pozyskał kapitał z funduszu MCI Management. Firma szybko się powiększała, wzrost liczby klientów i zwiększenie zakresu usług sprawiły, że w 2003 roku zapadła decyzja o powstaniu pierwszej w Polsce Agencji Mobile Marketingowej mobijoy! W tym samym roku dzięki konsekwentnemu działaniu One-2-One osiągnął dominującą pozycję na rynku usług mobilnych w mediach. Rozwój w trzycyfrowym tempie docenił fundusz MCI uznając One-2-One za najlepiej zarządzaną spółkę w swym portfelu. Po osiągnięciu silnej pozycji w kraju Tomasz Długiewicz zaczął przygotowywać spółkę do ekspansji zagranicznej. Rok 2006 był rokiem ważnych zmian dla spółki, która przygotowywała się do debiutu giełdowego. Emisja akcji była wielkim sukcesem, a dzięki pozyskaniu kapitału z giełdy możliwa stała się realizacja ekspansji zagranicznej.
Aktualnie prezes Długiewicz koordynuje powstanie regionalnej grupy spółek o modelu biznesowym podobnym do One-2-One S.A. w Europie Środkowo Wschodniej. W skład grupy wchodzi m.in. czeska spółka ATS.
Tomasz Długiewicz jest absolwentem Wydziału Filologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku Filologia Polska i Klasyczna. W latach 1998-1999 pracował w First Active Polska w Poznaniu jako Szef Działu Oprogramowania; w latach 2000-2001 - w portalu internetowym Arena.pl, na stanowisku wicedyrektora, a później dyrektora ds. technologii.
Od 2001 do 2002 roku - był Wiceprezesem Zarządu, później Prezesem Zarządu One-2-One S.A., a od listopada 2007 roku do grudnia 2008 r. - Przewodniczącym Rady Nadzorczej One-2-One S.A. Obecnie sprawuje ponownie funkcję Prezesa One-2-One S.A.

Krzysztof Malicki
Krzysztof Malicki - CEO, Prezes Zarządu Datera SA.
Absolwent Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej oraz Wydziału Zarządzania i Ekonomii tejże uczelni. W 1999 roku zdobył tytuł "Najlepszego studenta Trójmiasta" - laur "Czerwonej Róży". W 2000 roku ukończył "Profesjonalne studium finansów dla Menadżerów" w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menadżerów, a w 2003 roku uzyskał międzynarodowy tytuł "Project Management Professional". W latach 1999-2003 pracował w Prokom Software SA, będąc odpowiedzialny za inwestycje w sektorze nowych technologii. W 2003 r. współtworzył Grupę Doradztwa Finansowego i Inwestycyjnego Sp. z o.o. (GDFI), przekształconą w 2006 r. w Datera Sp. z o.o., a następnie w Datera SA. Obecnie jest Prezesem Zarządu, CEO i właścicielem DATERA SA oraz jednym z pomysłodawców i twórców platformy FreecoNet.

Maciej Popowicz
Programista, pomysłodawca serwisu nasza-klasa.pl.
Jest finalistą wielu prestiżowych konkursów informatycznych. Jako uczeń trzeciej klasy szkoły średniej zajął trzecie miejsce w Wielkiej Przesmyckiej - konkursie, w którym startują głównie studenci. Rok później był w ścisłym finale Olimpiady Informatycznej. Za swoje najcenniejsze informatyczne osiągnięcia uznaje jednak sukcesy, które odnosi wraz z Pawłem Olchawą i Michałem Bartoszkiewiczem w programowaniu zespołowym. W 2005 roku wygrali Zespołowy Międzynarodowy Konkurs Programistyczny, pokonując 600 drużyn z 59 krajów.
W 2006 roku Maciej wpadł na pomysł założenia portalu społecznościowego, który zrzeszałby przyjaciół ze szkolnej ławy. Wraz z kolegami z drużyny zaprogramował serwis nasza-klasa.pl, w który w dwa lata po uruchomieniu założono ponad 20 mln kont. Przez rok Popowicz był prezesem Nasza Klasa Sp. z o.o., obecnie zajmuje stanowisko President of products i skupia się na koncepcyjnym rozwoju serwisu.
Prywatnie to zapalony snowboardzista i kolekcjoner dobrej muzyki.

Bogusław i Henryk Kułakowscy
Bogusław Kułakowski ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, uzyskał tytuł Master of Business Administration na Le Moyne College w Syracuse N.Y. (USA) oraz tytuł Master of Business Telecommunication na Technical University Delft (Holandia).
W lipcu 2007 Bogusław Kułakowski objął stanowisko Prezesa Zarządu mPay International Sp. z o.o., firmy wprowadzającej na rynek polski płatności mobilne.
Od maja 2005 do kwietnia 2007 roku, piastował funkcję Wiceprezesa Zarządu ITI Holdings S.A. odpowiedzialnego za Technologię, Badania i Rozwój Grupy ITI oraz Członka Rady Nadzorczej Onet.pl
Od września 1999 r. do marca 2005 r. pełnił funkcje Prezesa Zarządu i Dyrektora Generalnego Polskiej Telefonii Cyfrowej Sp. z o.o. ("PTC"), czołowego polskiego operatora telefonii komórkowej działającego pod markami Era i Heyah. Z PTC związany był od 1996 roku, czyli od początku jej działalności i zajmował stanowiska Dyrektora Departamentu Obsługi Klienta, a następnie Dyrektora Departamentu Strategii, Rozwoju i Nowych Produktów.
Przed rozpoczęciem pracy w PTC, Bogusław Kułakowski pracował na stanowisku Dyrektora Marketingu w SAP Polska, a wcześniej jako konsultant w Dziale Marketingu Coca-Cola New York (USA).
Jest współtwórcą i architektem sukcesów takich znanych marek jak m.in.: SAP Polska, Era, Tak-Tak, Heyah, platforma satelitarna "N" oraz płatności mobine "mPay".

Henryk Kułakowski
Wykształcenie:
Politechnika Warszawska, Wydział Elektroniki Warszawa. Ukończone studia w Instytucie Telekomunikacji z tytułem magister inżynier o specjalności projektowanie systemów cyfrowych, multimedia. Temat pracy dyplomowej: "Integracja usług multimedialnych w sieci ISDN" (1988 - 1994).
Doświadczenie zawodowe:
mPay S.A. (2003 - 2008)
Założyciel i wieloletni prezes firmy. mPay jako pierwsza firma w Polsce i jedna z nielicznych na świecie wdrożyła system płatności mobilnych pozwalający na realizację transakcji przy użyciu telefonu komórkowego. W Polsce usługa świadczona jest we współpracy z operatorami Polkomtel i Play oraz Citibankiem. Opracowane całkowicie w Polsce rozwiązanie znalazło również uznanie za granicą - znalazło się m.in. w gronie 7 najbardziej innowacyjnych usług masowych na telefony komórkowe wybranych przez 3GSM World Congress w Barcelonie. Usługa udostępnia płacenie w punktach sprzedaży, automatach z napojami, za parkowanie i przejazd komunikacją miejską w Warszawie, obsługuje również płatności internetowe, płatności za rachunki oraz przekazy pieniężne między prywatnymi osobami.
CT Creative Team S.A. (2000-2001)
Współzałożyciel, wiceprezes. Pierwszy w kraju niezależny dostawca usług dla telefonii mobilnej. Firma stworzyła niezależną platformę dla świadczenia usług telekomunikacji mobilnej zarówno dla klientów korporacyjnych, jak i indywidualnych. Firma jest jednocześnie największym w kraju dostawcą treści na telefony komórkowe. Sztandarowe produkty to: ct.sms (platforma dostępu do usług SMS dla klientów biznesowych), www.wapster.pl - największy niezależny portal WWW/WAP dla użytkowników telefonii komórkowej (w chwili obecnej działa również na rynku niemieckim i czeskim), reklama na telefony komórkowe (największa w kraju niezależna baza danych telefonów komórkowych ze zgodą na rozsyłanie reklam), pierwszy interaktywny portal WAP dla sieci Era (m.in. informacje dla 2000 miejscowości), projekty własnych urządzeń telemetrycznych na bazie modemów GSM (sterowanie oraz kontrola automatyki i oprogramowania). CT był również członkiem Bluetooth Special Interest Group - międzynarodowej grupy wspierającej standard Bluetooth. Przez pewein czas inwestorem strategicznym spółki była firma Elektrim (w ramach projaktu Elektrim Online). CT jest jedyną spółką, która dzięki udanej inwestycji Elektrimu osiągnęła rynkowy sukces.
Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o. (1998-2000)
Kierownik Działu Usług Informacyjnych, Kierownik Projektów. W firmie dpowiedzialny byłem za budowę i utrzymanie usług w Internecie, stworzenie całego systemu intranetowego (Interanet) oraz tworzenie usług dodanych VAS (m.in. eranet, serwisy informacyjne). Członek Grupy Roboczej ds.Nowych Produktów.
ViDi Digital Information Technology (1995-2000)
Założyciel i prezes. Firma jako jedna z pierwszych w kraju zajmowała się komercyjnym zastosowaniem systemów multimedialnych - zwłaszcza w obszarze telewizji i usług mobilnych. Firma jako pierwsza w kraju komercyjnie wdrożyła m.in.: kioski multimedialne, katalog/ofertę na płycie CD-ROM oraz systemy cyfrowego montażu wideo. Firma aktywnie współpracowała z Telewizją Polską (budowa systemów cyfrowego montażu, szkolenia, multimedia) oraz operatorem Era GSM (korporacyjne strony WWW, usługi dodane, terminale informacyjne, oferta na CD-ROM). ViDi jako jedna z pierwszych zaoferowała usługi z wykorzystaniem wiadomości SMS (serwisy informacyjne, internetowa bramka SMS, kalendarz GSM).
Politechnika Warszawska, Instytut Telekomunikacji (1994-1998)
Asystent i wykładowca w Zakładzie Systemów Teletransmisyjnych.
Odpowiedzialny za techniki multimedialne, zastosowanie multimediów w nauczaniu, nauczanie na odległość, zastosowanie usług multimedialnych w sieciach teleinformatycznych i telekomunikacyjnych (ISDN, ATM, CATV, SDH). W ramach międzynarodowych programów Tempus stworzyłem własne interaktywne programy do nauczania z zastosowaniem interakcji i technik multimedialnych (nauczanie języków obcych).
Positive Charge Sp. z o.o. (1993-1995)
Dyrektor techniczny.
Firma zajmowała się dystrybucją profesjonalnych systemów cyfrowych dla telewizji oraz systemami cyfrowego montażu wideo. Byłem odpowiedzialny za techniczną realizację wdrożeń oraz szkolenia.
Techmaprojekt Sp. z o.o. (1992-1994)
Sprzedawca, asystent. W trakcie studiów pracowałem w firmie zajmującej się montażem komputerów (głównie w leasingu) i sprzedażą oprogramowania dla małych firm.
Zainteresowania:
Nowe technologie, badania naukowe, usługi mobilne, muzyka.

Krzysztof Silicki
Ukończył studia wyższe na Politechnice Warszawskiej. Od 2000 roku pełni funkcję dyrektora technicznego w NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) - jednostce badawczo-rozwojowej. W latach 2000-2008 był także członkiem Rady Naukowej w tej instytucji.
Karierę zawodową rozpoczął w 1982 roku w Instytucie Technologii Elektronowej, gdzie pracował do 1992 roku. Od 1993 roku związany z NASK - początkowo jako szef operatorów węzła stołecznego sieci ogólnopolskiej, manager projektów i kierownik zespołu CERT. W latach 1992-1995 był również twórcą i redaktorem naczelnym pierwszego w kraju fachowego periodyku na temat sieci komputerowych "NETforum" wydawnictwa LUPUS.
Do największych sukcesów zawodowych zalicza współudział przy tworzeniu polskiego Internetu, zorganizowanie w roku 1996 pierwszego w kraju zespołu reagującego na zagrożenia w Internecie - CERT-Polska (Computer Emergency Response Team), który istnieje do dziś, stworzenie w 1997 roku pierwszej w Polsce (organizowanej do chwili obecnej przez NASK) konferencji SECURE poświęconej bezpieczeństwu sieci komputerowych.
Od roku 2004 reprezentuje Polskę w Radzie Zarządzającej Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA).
Od roku 2005 nadzoruje rozwój projektu ARAKIS, który jest nowatorskim projektem badawczo-wdrożeniowym realizowanym przez NASK, w wyniku którego powstał system wczesnego wykrywania i reagowania na zagrożenia bezpieczeństwa dla sieci internetowych. System ARAKIS znalazł zastosowanie jako rozwiązanie dla wielu instytucji administracji naszego państwa i jest nadal rozwijany.
Jest autorem wielu publikacji i opracowań z dziedziny sieci teleinformatycznych ze szczególnym uwzględnieniem tematyki bezpieczeństwa.
Jego hobby to film, narciarstwo i jazz.

Kajetan Wojsyk
Dr inż. Kajetan Wojsyk - absolwent Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Częstochowskiej. Doktorat nauk technicznych uzyskał w 1983 r. w Politechnice Warszawskiej. Wieloletni nauczyciel akademicki w Politechnice Częstochowskiej, później kierownik Pracowni Badań i Analiz OBR APPU, obecnie adiunkt w Instytucie Edukacji Technicznej na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Prowadzi także wykłady na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Od 1974 r. interesuje się informatyką, jej zastosowaniami w nauce i technice, a przede wszystkim w administracji. Zajmuje się kształtowaniem "świadomości informatycznej" ludzi zmuszonych do korzystania ze współczesnych - innych niż kartka papieru i telefon - środków przekazu informacji. Szczególnie jest mu bliska idea społeczeństwa informacyjnego, której w całości podporządkowuje aktywność zawodową. W oparciu o fakt, że każdy człowiek był, jest lub będzie "klientem" administracji, konsekwentnie, w różnych formach (publikacje, konferencje, szkolenia) walczy o zmiany w funkcjonowaniu administracji publicznej umożliwiające jej przemianę z "papierowej" - bardzo kosztownej, niesprawnej i archaicznej w tanią, "elektroniczną". Zdeklarowany przeciwnik bezmyślnej "komputeryzacji".
Prowadzi szeroką i intensywną działalność szkoleniową oraz publikacyjną w ramach różnego rodzaju szkoleń, seminariów i konferencji. Działalność szkoleniową opiera o doświadczenie praktyczne. Od 1994 roku pracował na stanowiskach inspektora, następnie kierownika Referatu Informatyzacji, z-cy naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej, z-cy naczelnika Wydziału Organizacyjnego w Urzędzie Miasta Częstochowy i ostatecznie Informatyka Miejskiego - Naczelnika Wydziału Informatyki. Kierowany przez niego zespół konsekwentnie i skutecznie wprowadza do praktyki administracji publicznej nowe rozwiązania informatyczne, stanowiące wzory godne naśladowania. Urząd Miasta Częstochowy był trzykrotnie nominowany do nagrody Lider Informatyki w konkursie tygodnika Computerworld (i został laureatem tej nagrody w roku 2007), uzyskał Złoty Laur dla najlepiej zinformatyzowanej jednostki administracji publicznej w roku 2005 (konkurs tygodnika Teleinfo), Złotą @ w roku 2007 oraz EuroCrest Award w roku 2008.
Wiceprezes Stowarzyszenia "Miasta w Internecie". Trzykrotnie nominowany do Nagrody im. Marka Cara i laureat tej nagrody w roku 2005. Członek Rady Programowej dwumiesięcznika Elektroniczna Administracja, Rady Programowej Forum Teleinformatyki, Rady Archiwalnej, Rady Konsultacyjnej Projektu PESEL2. Członek Komitetu Sterującego projektu SEKAP (System Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej woj. śląskiego). Członek PTI. Za zasługi dla samorządu terytorialnego oraz działalność na rzecz budowania systemów informatycznych odznaczony na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Michał Jaworski
Wybrał studia mechaniczne (Politechnika Warszawska, Mechanika Precyzyjna) co - jak się nietrudno domyśleć - od początku zwiastowało zainteresowanie informatyką i całkowitą (do dzisiaj) nieznajomość tego, co samochód ma pod maską. Po szczęśliwym zakończeniu tychże (1985) na blisko dwa lata zasnął w PAN-ie. Zupełnym przypadkiem wciągnięty jednak został w biznes prywatny, a wybrana wówczas firma pozwala mu do dzisiaj mienić się członkiem Karen Nostra. Cztery lata w przedsiębiorstwie zagranicznym (1988-91) w czasach gwałtownego przechodzenia do gospodarki rynkowej spowodowało wzrost dalszego zainteresowania napływającym kapitałem zagranicznym. Być może zbieżność imion spowodowała, że jego pracodawcą został przez następne dwa lata i kilka miesięcy Michael Dell. Wszelako upływający czas, a co za tym idzie malejące siły fizyczne doprowadziły go do stanu kiedy zdecydował się przerwać noszenie hardwaru i wybrać firmę pozwalającą zajmować się wartościami niematerialnymi (1994). Bezpośrednim powodem wyboru Microsoft Corporation był fakt, iż okolice Seattle były jedynym miejscem w Stanach Zjednoczonych, gdzie po zamówieniu kawy otrzymuje się kawę. Z przyczyn do dziś niejasnych firma zdecydowała się uczynić go menedżerem grupy pracowników zajmujących się największymi swymi klientami. Wszelako o ile na początku kazano mu zajmować się tylko kilkoma podwładnymi to nieco później musiał dzielić czas pomiędzy kilkudziesięciu ludzi. Wtedy to poznał znaczenie trudnego słowa "multitasking". Ten stan permanentnego braku czasu, przeskakiwania z zadania do zadania oraz niemożności oderwania się od urządzeń telekomunikacyjnych podobno nazywa się "sukcesem menedżerskim". Osiągnął ten stan. Nieco później jednak doszedł do wniosku, że lepiej czuje się jako indywidualny kontrybutor do sukcesów firmy - od tej pory konsekwentnie wdraża ten plan na bardzo różnych pozycjach. Firma wypłaciła mu już ponad 170 miesięcznych pensji stąd wniosek, że jest zadowolone z tego stanu rzeczy są obie strony.
W Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji reprezentuje Microsoft od 2001 roku, a od 2 lat działa jako wiceprezes Izby. Prócz tego także członek Polskiego Towarzystwa Informatycznego, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej i reprezentant firmy w PKPP Lewiatan. W latach 2002-2005 współpracował z Institute for Prospective Technological Studies w Sewilli, części unijnego Joint Research Center przy stworzeniu dwóch raportów na temat rozwoju społeczeństwa informacyjnego I gospodarki opartej na wiedzy w Europie wschodniej (autor artykułu, uczestnik konferencji). Ekspert Narodowego programu Foresight 2020. Wyróżniony przez program Interkl@sa za wieloletnią współpracę (pani Grażyna Staniszewska, animatorka tego programu wręcz twierdzi, że to on wymyślił nazwę programu). Wyróżniony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego za współpracę przy projekcie "Internet dla Szkół" w latach 1997-2005. Współautor idei raportu "MS Indeks" (i krytyczny czytelnik jego wersji beta!) przygotowywanego przez Stowarzyszenie Komputer w Firmie oraz Szkołę Główną Handlową a dotyczącego korzystania przez przedsiębiorstwa MŚP technologii teleinformatycznych. Współautor i moderator spotkań klubu 847 (od 1999 roku). Współpracownik przy tworzeniu Strategii Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W odległych latach felietonista PC Kuriera, w ostatnich latach częsty prelegent i moderator na konferencjach IT oraz prowadzący okazjonalnie wykłady dla studentów (SGH, Uniwersytet Jagielloński).
Żonaty, nie aspirujący do pozycji jedynego normalnego w domu. Ciągle jeszcze niekiedy obcujący z gitarą, choć jakość tego obcowania - sądząc z reakcji słuchaczy - jest coraz niższa. Kiedyś obsługiwał także banjo, harmonijkę ustną i (trochę) keyboard, ale na szczęście zaprzestał. Bardzo zapalony do podróży do krajów dziwnych i niezwykłych, relacje swoje spisuje na www.expeditions.pl w Kąciku Geriatrycznym.

Prof. dr hab. Maciej M. Sysło
Prof. dr hab. Maciej M. SYSŁO, od początku studiów związany z wrocławskim środowiskiem matematycznym i informatycznym, wszystkie stopnie naukowe i tytuł uzyskał na Uniwersytecie Wrocławskim. Naukowo specjalizuje się w matematyce dyskretnej (kombinatoryka, teoria grafów), algorytmice i optymalizacji kombinatorycznej. Autor ponad 100 prac naukowych i kilku książek, w tym podręcznika "Discrete Optimization Algorithms with Pascal Programs" (Prentice Hall, USA 1983), który przełożony na języki polski jest nadal popularny w kraju. Działalność naukowa przyniosła mu prestiżowe granty międzynarodowe: Mombusho (University of Tokyo, 1974-1976), Alexander von Humboldt Stifftung (Bonn 1982-1984, Berlin 1989); Fulbright Foundation Senior Research Grant (University of Oregon, USA, 1996-1997) oraz pozycje visiting professor w: Washington State University (Pullman, USA, 1981-1982); Uniwersytet w Kopenhadze (1987, 1992); Uniwersytet w Groningen (Holandia, 1991-1992). Otrzymał nagrodę PTM im. H. Steinhausa w 1986 roku.
Od połowy lat 80 XX wieku aktywnie uczestniczy w popularyzacji i kształtowaniu powszechnej edukacji informatycznej na wszystkich szczeblach kształcenia, od szkoły podstawowej po uczelnie wyższe. Jest autorem koncepcji edukacji informatycznej w szkołach różnego typu, autorem kolejnych podstaw programowych przedmiotów informatycznych dla szkół (MEN), twórcą i liderem zespołów edukacji informatycznej w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego i na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu, gdzie kieruje również Zakładem Metodyki Nauczania Informatyki i Technologii Informacyjnej.
Autor wiodący i redaktor pierwszego w Polsce podręcznika do informatyki "Elementy informatyki". T. 1-3 (PWN, 1988), który miał 9 wydań przez 10 lat. Autor obowiązujących programów nauczania, podręczników i poradników do informatyki dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich (WSiP, 1999-2004). Autor książek do algorytmiki: "Algorytmy" (WSiP, 1997) i "Piramidy, szyszki i inne konstrukcje algorytmiczne" (WSiP 1998). Twórca koncepcji i nadzór nad wdrożeniem oprogramowania edukacyjnego: pakiet EI (1993), oprogramowanie TI'99 (1999), e-podręcznik. Nagrody MEN za podręczniki i oprogramowanie edukacyjne (1993, 1998, 2002).
Nadzoruje merytorycznie ogólnopolskie szkolenia informatyczne dla nauczycieli. W latach 1985-2004 organizował coroczne konferencje "Informatyka w Szkole", które stanowiły najważniejsze forum dla środowiska edukacji informatycznej, od kilku lat sprawuje merytoryczny nadzór nad konferencjami "Informatyka w Edukacji" (UMK, Toruń). Współorganizator międzynarodowych konferencji edukacyjnych ISSEP (ostatnią organizował w Toruniu, lipiec 2008). Założyciel Stowarzyszenia Nauczycieli Technologii Informacyjnej. Redaktor czasopism: "Komputer w Edukacji"; "Komputer w Szkole"; członek komitetów redakcyjnych czasopism: "Matematyka i komputery", "Informatics in Education" (Wilno).
Współzałożyciel Olimpiady informatycznej w Polsce i organizator Międzynarodowego Konkursu z zakresu Technologii Informacyjnej "Bóbr", członek komitetów organizacyjnych obu tych konkursów.
Członek wielu rad i komitetów zajmujących się edukacją: przedstawiciel Polski w Technical Committee 3 on Education, działającego w ramach IFIP; członek Rady ds. Edukacji Informatycznej i Medialnej (MEN), Członek Rady Programowej przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Warszawa (2003-2005); członek Państwowej Komisji Akredytacyjnej (2003-2004), Ekspert PKA (od 2002).
W 2008 roku, autor wiodący dokumentu rządowego "Planu działań dotyczących nauczania dzieci i młodzieży w zakresie problematyki funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym" i ekspertyzy "Program 1:1" w projekcie Premiera "Komputer dla ucznia". Oba te dokumenty wyznaczają kierunki rozwoju edukacji informatycznej na lata 2009-2015 z perspektyw do 2020 roku.
Pasjonat historii informatyki i komputerów, właściciel kolekcji ponad 500 mechanicznych maszyn do liczenia i do pisania, popularyzuje historię informatyki na różnych popularnych wykładach dla dzieci, młodzieży i dorosłych, organizuje wystawy swoich maszyn.
Jest żonaty, ma dwóch synów. Żona Mariola jest prawnikiem, prowadzącym ośrodek migracyjny ksiąg wieczystych, starszy syn Tomasz ukończył informatykę i Akademię Sztuk Pięknych, a młodszy Bartosz studiuje prawo. Jego dewizy to: "robić lepiej to, co inni robią dobrze" oraz "łączą nas więzy ludzkie, nie maszyny". Jego hobby to praca, muzyka (m.in. Chopin, Mozart, Enigma, Vangelis, Oldfield, Jarre), lektury (literatura japońska (Haiku), F. Clifford, biografie, historia nauki i odkryć).

Paweł Wimmer
Ur. 1954. Z wykształcenia ekonomista, absolwent Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie (Wydział Finansów i Statystyki). Pracował w Polskim Związku Esperantystów i Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1991 roku dziennikarz prasy informatycznej (Wydawnictwo Lupus - PCkurier i Enter; ZPR - Magazyn WWW; obecnie IDG Poland - PC World Komputer). Od 1996 roku prowadzi pierwszy w Polsce serwis poradnikowy dla webmasterów (Kurs języka HTML), od 2005 roku encyklopedię internetową Helionica, zaś od połowy 2006 roku blog Poradnik webmastera poświęcony technikom elektronicznego publikowania w Internecie. Promuje również w Sieci języki sztuczne (esperanto i interlingua). Informatyczne zainteresowania łączy z zamiłowaniami edukacyjnymi, którym poświęcone są przede wszystkim prowadzone przez niego serwisy internetowe. Autor 10 książek o charakterze poradnikowym z dziedziny informatyki i ponad tysiąca artykułów o tematyce komputerowej opublikowanych na łamach rozmaitych periodyków.

Patronat medialny Info Star 2008
e-mailkontakt Na górę strony
Copyright © 2015 Centrum Promocji Informatyki Sp. z o.o. | ul. Miedzyborska 50 | tel. (0-22) 870 69 10, 870 69 78