warsztaty
SZKOLIMY JUŻ 32 LATA, ZAUFAŁO NAM PONAD 100 000 OSÓB

29
maja
2018

ZAMÓWIENIA PUBLICZNE W ORZECZNICTWIE KRAJOWEJ IZBY ODWOŁAWCZEJ (KIO), ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM ZAMÓWIEŃ IT

koordynator: Iwona Nowosielska

W dniu 22 czerwca 2016 r. uchwalono największą od lat nowelizację ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej: „Pzp”). Weszła ona w życie w dniu 28 lipca 2016 r. Celem nowelizacji było wdrożenie nowych dyrektyw wspólnotowych 2014/24/UE i 2014/25/UE. Nowelizacja wprowadziła szereg bardzo poważnych zmian do polskiego systemu zamówień publicznych. Zmiany te miały na celu między innymi uproszczenie procedur, zmniejszenie obowiązków formalnych w tym wprowadzenie tzw. jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia (dalej: „JEDZ”), promowanie realnego wykorzystywania pozaekonomicznych celów zamówień publicznych takich jak ochrona środowiska, integracja społeczna czy wspieranie innowacyjności; wprowadzono nowe procedury np. – partnerstwo innowacyjne -przeznaczone do nabywania produktów i usług, które nie są jeszcze dostępne na rynku; ustawodawca starał się zapewnić lepszy dostęp do rynku małym i średnim przedsiębiorcom w tym dzięki promowaniu udzielania zamówień w częściach, wprowadzeniu pułapu górnych warunków udziału w postępowaniu w zakresie zdolności ekonomicznej; wprowadzono bardziej elastyczne rozwiązania w zakresie modyfikacji umów o zamówienia publiczne. Celem nowelizacji było też stopniowa całkowita elektronizacja udzielania zamówień, w tym składanie ofert w tej formie. Pełna elektronizacja wchodzi w życie w październiku 2018 r.

Celem warsztatów jest przegląd wybranych zagadnień z zakresu Prawa zamówień publicznych, w tym związanych z nowelizacją, próba przedstawienia płynących z praktyki wniosków w zakresie tego co się udało osiągnąć w pełni, a co jedynie częściowo bądź wcale. Wiele nowych postanowień ustawy Pzp wymagało bowiem interpretacji, określenia sposobu ich rozumienia. Dużą rolę odegrała Krajowa Izba Odwoławcza, której orzecznictwo co prawda nie zawsze jest w pełni trafne, ale co do zasady konkretyzuje sposób rozumienia przepisów ustawy.

Szkolenie kierowane jest dla kadry menedżerskiej każdego szczebla zarządzania, specjalistów i inżynierów.

W ramach warsztatu przedstawione zostaną zatem wybrane zagadnienia związane z praktycznym funkcjonowaniem ustawy Pzp ze szczególnym uwzględnieniem orzecznictwa KIO dotyczącego zamówień publicznych, których przedmiotem jest szeroko rozumiany rynek rozwiązań IT.

Szkolenie prowadzą:
Radca prawny Tomasz Krzyżanowski
Radca prawny Piotr Nepelski

29 maja 2018 r.
10:00 Ustawa Pzp – wnioski po prawie dwóch latach obowiązywania nowelizacji z 28 lipca 2016 r.:
  • Cele zakładane przez ustawodawcę.
  • Wybrane istotne zmiany w ustawie w kontekście zmian, które nastąpiły w praktyce.
Szacowanie wartości zamówienia publicznego w IT:
  • Zasady szacowania wartości zamówienia.
  • Zasady łączenia i dzielenia zamówień:
    1. Zamówienie udzielane w częściach w oparciu o art. 6a Pzp.
    2. Dzielenie zamówienia na części a dopuszczalność ofert częściowych w kontekście szacowania ich wartości.
    3. Obowiązek uzasadnienia powodów niedokonania podziału zamówienia na części.
11:30 Przerwa na kawę
11:45 Opis przedmiotu zamówienia.
  • Jak prawidłowo opisać przedmiot zamówienia:
    1. Zasady ustawowe.
    2. Sposoby sporządzenia opz.
    3. Opis utrudniający uczciwą konkurencję.
  • Warunki równoważności i potrzeby zamawiającego – konieczność zapewnienia równowagi pomiędzy tym co zamawiający chce pozyskać a zasadą uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, w kontekście sposobu na wspieranie rozwiązań innowacyjnych na rynku IT.
12:45 Przerwa, poczęstunek
13:15 Warunki udziału w postępowaniu.
  • Warunki udziału w postępowaniu a podstawy wykluczenia:
    • Sposoby określenia warunków udziału w postępowaniu stosowane na rynku IT.
    • Obligatoryjne i fakultatywne podstawy wykluczenia.
    • Wymagania określone przez zamawiającego w kontekście opz.
  • Korzystanie z zasobów podmiotów trzecich przez wykonawców:
    • Zasady ustawowe i ich interpretacja w orzecznictwie.
    • Podwykonawstwo w zakresie usług IT.
  • Praktyczne aspekty prawidłowego sporządzenia, uzupełniania i wyjaśniania treści JEDZ:
    • Przykłady błędów popełnianych przez zamawiających i wykonawców na podstawie orzecznictwa.
    • Prawidłowe zasady sporządzania JEDZ, jego uzupełniania i wyjaśnień na podstawie orzecznictwa.
    • Wejście w życie przepisu art. 10a Pzp w zakresie jednolitego dokumentu od dnia 18 kwietnia 2018 r.
  • Mechanizm self-cleaning za błędy popełnione w treści oferty w tym JEDZ.
14:15 Przerwa na kawę
14:30 Odrzucenie oferty za niezgodność z siwz.
  • Kiedy oferta może zostać odrzucona:
    • Przesłanki ustawowe, w tym odrzucenie oferty za niezgodność z siwz.
    • Nowe przesłanki odrzucenia oferty w tym kwestia bezpieczeństwa publicznego lub interesu bezpieczeństwa państwa w kontekście zamówień IT.
  • Kwestia unieważnienia postępowania zamiast odrzucania oferty wykonawcy.
  • Odwołania do KIO w sprawie o odrzucenie oferty niezgodnej z siwz – wybrane przykłady i konsekwencje zapisów opz dla zamawiających w kontekście stawianych zarzutów.
16:00 Zakończenie warsztatów

Tomasz Krzyżanowski

Radca prawny z blisko 20 letnim doświadczeniem w zakresie zamówień publicznych. Stale współpracuje z kancelarią Domański Zakrzewski Palinka (DZP) jako Senior Associate w praktyce Infrastruktura i Energetyka. Doradza klientom we wszystkich aspektach prawa zamówień publicznych i na każdym z etapów postępowania o udzielenie zamówienia, zarówno po stronie wykonawców, jak i zamawiających. Reprezentuje klientów przed Krajową Izbą Odwoławczą oraz w postępowaniach toczących się wskutek wniesienia skargi do sądu zamówień publicznych. Posiada bogate doświadczenie w doradztwie na rzecz klientów z sektorów m.in. IT/TMT, farmaceutycznego czy infrastrukturalnego. Wykładowca na studiach podyplomowych z zamówień publicznych w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Przewodniczący Komitetu Zamówień Sektora Publicznego Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. W ramach działalności w Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji współpracował z Urzędem Zamówień Publicznych w pracach legislacyjnych nad nową ustawą z dnia 11 września 2019 r.

Piotr Nepelski

Radca prawny i Managing Associate w Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy. Specjalizuje się w prawie zamówień publicznych oraz prawie umów handlowych, ze szczególnym uwzględnieniem umów IT. W Kancelarii uczestniczy w pracach praktyki TMT w ramach zespołu IT-Tech i Zamówień Publicznych. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w zakresie obsługi prawnej największych zamawiających oraz wiodących dostawców rozwiązań IT, w tym w zakresie rozwiązywania sporów.
Konsultant przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji w zakresie prawa zamówień publicznych.
Wielokrotnie brał udział jako prelegent na ogólnopolskich konferencjach branżowych i szkoleniach dla przedstawicieli firm IT i podmiotów biorących udział w przetargach. Autor licznych publikacji z zakresu zamówień publicznych oraz umów IT. Wykładowca na studiach podyplomowych prowadzonych przez Polską Akademię Nauk na kierunku Prawo Zamówień Publicznych.
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Center for American Law Studies przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył kursu prawa angielskiego przy British Law Centre. Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.
Uzyskał certyfikat AgilePM Foundation w zakresie zarządzania projektami w metodykach zwinnych.