centrum promocji informatyki
E-MAIL
zapisz się zapisz się zapisz się wypisz się
O NASSZKOLENIAMEDIA O NASPARTNERZYKONTAKT

Nominowani 2010

18 maja 2011 roku podczas Wielkiej Gali Społeczeństwa Informacyjnego w Zamku Ujazdowskim w Warszawie po raz dziewiętnasty rozdane zostały nagrody INFO-STAR za wybitne osiągnięcia w świecie teleinformatyki.

Decyzją Kapituły podczas tajnego głosowania Laureatami INFO-STAR 2010 zostali:

W kategorii Osiągnięcia Biznesowe - Paweł Czajkowski.
W kategorii Rozwiązania Informatyczne - Janusz Dygaszewicz.
W kategorii Propagowanie Informatyki - Anna Beata Kwiatkowska.

Wyniki Konkursu ogłoszone zostały przez Organizatorów oraz Zaufanego Kapituły.


Poniżej przedstawiamy osoby nominowane do Nagrody INFO STAR za osiągnięcia w 2010 roku. Lista kandydatów uzgodniona została podczas posiedzenia Kapituły Konkursu w dniu 28 marca 2011 roku. Nominacje otrzymali:

OSIĄGNIĘCIA BIZNESOWE
- Paweł Czajkowski
- Michał Kiciński
- Andrzej Wach

ROZWIĄZANIA INFORMATYCZNE
- Janusz Dygaszewicz
- Grzegorz Jakacki
- Jan Węglarz

PROPAGOWANIE TELEINFORMATYKI
- Maciej Kozłowski
- Anna Beata Kwiatkowska
- Jacek Wojnarowski

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z uroczystości.


Paweł Czajkowski
Nominowany za wybitne wieloletnie osiągnięcia biznesowe w zarządzaniu największym na polskim rynku teleinformatycznym oddziałem firmy zagranicznej - Hewlett-Packard (HP) Polska. Między innymi doprowadził do efektywnego włączenia w struktury oddziału firmy polskiego oddziału firmy EDS.
Paweł Czajkowski ukończył Wydział Elektroniki Politechniki Warszawskiej w specjalności informatyka. W 1991 roku rozpoczął pracę w HP Polska awansując na kolejne stanowiska handlowe i kierownicze.
W grudniu 1998 roku przeszedł do jednej z największych polskich firm informatycznych Ster-Projekt SA pełniąc kolejno funkcje dyrektora ds. sprzedaży, a następnie dyrektora ds. operacyjnych. W 2004 roku powrócił do HP Polska do kierowania obsługą klientów korporacyjnych w dziale rozwiązań technologicznych, a od kwietnia 2006 roku jest Prezesem Zarządu i Dyrektorem Zarządzającym oraz Szefem Działu Rozwiązań Technologicznych.
Paweł Czajkowski jest od 2009 roku Przewodniczącym Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Jest żonaty, ma 14-letniego syna, a jego największe hobby to narciarstwo i żeglarstwo.

Michał Kiciński
Absolwent Wydziału Zarządzania i Marketingu Wyższej Szkoły Zarządzania i Marketingu im. Leona Koźmińskiego. Działalność zawodową rozpoczął zakładając w 1994 roku wraz z Marcinem Iwińskim firmę CD Projekt. Jego obowiązki w spółce obejmowały, całość zagadnień związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem. Niezależnie od udziału w zarządzaniu firmą, w różnych okresach działania firmy był osobiście odpowiedzialny za funkcjonowanie poszczególnych działów m.in. handlowego, marketingu i PR, działów produktowych, jak i pomocy technicznej, oraz www. W latach 2003-2004 główne obowiązki związane były ze studiem CD Projekt RED i rozpoczęciem prac nad grą Wiedźmin, gdzie odpowiedzialny był m.in. za stworzenie wstępnej koncepcji gry. W kolejnych latach odpowiedzialny był m.in. za prace związane z tworzeniem strategii i budowy grupy CD Projekt. W grupie CD Projekt, odpowiedzialny był m.in. za wydzielenie, rozwój a następnie sprzedaż do inwestora strategicznego firmy GRAM.PL sp. z o.o., oraz za prace koncepcyjne związane z uruchomieniem serwisu GOG.com. W 2008 wraz z Marcinem Iwińskim, został zwycięzcą polskiej edycji prestiżowego konkursu Przedsiębiorca Roku organizowanego przez firmę Ernst and Young.
Obecnie pełni funkcje członka Rady Nadzorczej w spółce gram.pl Sp. z o.o.

Andrzej Wach
Urodzony w 1957 roku, jest abiturientem warszawskiego liceum im. Rejtana i prawie absolwentem Politechniki Warszawskiej na wydziale Mechaniki, Energetyki i Lotnictwa. Studia wyższe kontynuował i dyplom obronił w USA na New York City University, na wydziale Mechanical Engineering.
Podczas pobytu w USA pracował w American Standards Testing Bureau, Johnson Mathey, Inc oraz Bonair Inc. Po zmianach polityczno-gospodarczych jakie zaszły w Polsce, był współautorem pomysłu otwarcia w Polsce oddziału. W roku 1991 z ramienia Bonair Inc został dyrektorem zarządzającym oddziału Bonair USA, Inc w Polsce, a od roku 1992 jest prezesem zarządu Bonair S.A.
Kierowana przez Andrzeja Wacha firma Bonair S.A. od początku swojej działalności zajmuje się analizą, projektowaniem i wdrażaniem systemów informatycznych. Stała się na polskim rynku IT prekursorem wdrażania zintegrowanych systemów wspomagających zarządzanie. Z biegiem lat firma wyspecjalizowała się w czołowego dostawcę usług i technologii informatycznych dla optymalizacji procesów biznesowych. Misją firmy jest dostarczanie najwyższej jakości usług i rozwiązań informatycznych wspierających Klientów w osiąganiu ich celów biznesowych.
Rozwiązania Bonair S.A. zostały wdrożone z sukcesem i funkcjonują w wielu instytucjach finansowych, w organach administracji publicznej, w przedsiębiorstwach handlowych, przemysłowych i usługowych.
Wypracowana w ciągu 20 lat działalności metodyka wdrożeniowa jest certyfikowana przez normę ISO 9001:2008 i obejmuje wszystkie procesy w firmie, związane z obsługą klientów oraz wytwarzaniem oprogramowania.
Obecnie Bonair S.A. zatrudnia przeszło 130 wysoko wykwalifikowanych specjalistów: analityków, projektantów, programistów, konsultantów i inżynierów systemowych.
Bonair S.A. aktywnie działa na trzech zasadniczych obszarach: wdrażania systemów wspierających zarządzanie, projektowania i tworzenia systemów dedykowanych oraz projektowania i realizacji infrastruktury sprzętowo - systemowej.
Wśród oferowanych przez Bonair S.A. systemów wspierających zarządzanie znajdują się systemy: ERP, Business Intelligence, CRM, MES, portali firmowych, rozwiązań wspierających zarządzanie portfelem projektów (Enterprise Project Management). Zaprojektowane i stworzone przez Bonair S.A. systemy dedykowane działają m.in. w: bankach i instytucjach finansowych, sektorze publicznym, przedsiębiorstwach handlowych i usługowych. W zakresie projektowania i realizacji infrastruktury systemowej Bonair S.A. dostarcza: infrastrukturę serwerową, dostępową i sieciową, rozwiązania w architekturze cienkiego klienta (Citrix, Microsoft), systemy składowania danych, rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo systemów informatycznych, outsourcing systemów.
W trakcie działalności firma kierowana przez Andrzeja Wacha zdobyła szereg nagród i wyróżnień. Są to m.in.: Nagroda Prezydenta Krajowej Izby Gospodarczej za wkład w rozwój specjalistycznego oprogramowania informatycznego dla potrzeb zarządzania (1994), EUROPRODUKT za Krajowy System Monitorowania Rynku Pracy (2005), Produkt Roku dla ProClarity Analytics Family (2006), Tytuł Najlepszy dostawca IT dla Przemysłu w kategorii BI (2008), Tytuł Microsoft Country Partner of the Year (2010), Laureat Hit Roku dla AVS w kategorii Rozwiązanie (2011, Gazeta Bankowa), Wyróżnienie w Konkursie Gepardy Biznesu (2007), Przynależność do klubu Gazel Biznesu (2008), Udział w President's Club for Microsoft Dynamics (2010).
Dzięki współpracy z Bonair S.A. szereg klientów firmy zoptymalizowało swoje procesy biznesowe, są nimi m.in.: Athletic International, Ciech Polfa, coffeeheaven, ENBIO Technology, Energetyka, Euroheat, Gamet, Iglotech i Refsystem, JW PROJAN, Konsalnet, Metaltech-Piasecki, MNI TELECOM, Mostostal Export, Multilayer Pipe Company, PGE Dystrybucja Białystok, Provimi Polska, Südzucker Polska, VTS HQ, Wavin Metalplast-Buk, Werner Kenkel.
Andrzej Wach od 20 lat buduje firmę z wizją, rozwijając ją organicznie przez tworzenie nowatorskich rozwiązań (nagradzanych wielokrotnie), dostarczanie wysokiej jakości usług oraz tworzenie zespołu wysokiej klasy fachowców. Jest prekursorem zintegrowanych rozwiązań IT wspomagających zarządzanie. Firma, którą kieruje, tworzy swoje własne rozwiązania. Jej kompetencje w zakresie budowy aplikacji biznesowych, unikatowość i innowacyjność tworzonych rozwiązań oraz otwarcie na nowe segmenty rynku są doceniane przez odbiorców i zbierają nagrody na arenie międzynarodowej (prestiżowy tytuł Microsoft Country Partner of the Year, który Bonair zdobył jako jedyny spośród ponad setki polskich firm).
Prywatnie Andrzej Wach pasjonuje się lotnictwem, działa w Krajowym Towarzystwie Lotniczym AOPA Poland. Ma licencję pilota szybowcowego i samolotowego z unikalnymi w Polsce uprawnieniami na wodno samoloty i łodzie latające. Jest również entuzjastą żeglarstwa morskiego i sportów motorowodnych.

Janusz Dygaszewicz
Absolwent Politechniki Gdańskiej (informatyka i automatyka). W latach 2002-2003 doradca Głównego Geodety Kraju ds. IT, w latach 2003-2005 naczelnik Wydziału Informatyzacji Katastru i Realizacji Projektów Pilotażowych UE w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii. Od lutego 2005 do października 2006 Dyrektor Departamentu Informatyzacji i Rozwoju Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego w GUGiK. Koordynował projekty Phare 2000 - "Budowa Zintegrowanego Systemu Katastralnego", Phare 2001 - "Zintegrowany System Katastralny Faza II", Phare 2003 "Zintegrowany System Katastralny Faza III" i "Wektoryzacja Map Katastralnych" oraz kierownikiem projektu GEOPORTAL.GOV.PL. Członek Rady Informatyzacji pierwszej kadencji przy Ministrze Nauki i Informatyzacji a następnie przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Od 1 lutego 2007 Radca Prezesa GUS, a od 1 września 2007 Dyrektor Departamentu Programowania i Koordynacji Badań w GUS. Dyrektor Centralnego Biura Spisowego dla spisów powszechnych w 2010 i 2011 roku. Członek Rady ds. Implementacji Dyrektywy INSPIRE przy Głównym Geodecie Kraju. Członek Komisji ds. Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych przy MSWiA. Członek Zespołu Zadaniowego ds. Koordynacji Rozwoju Infrastruktury Informacyjnej Państwa przy Komitecie Rady Ministrów ds. Informatyzacji i Łączności.

Grzegorz Jakacki
(Ur. 1975), informatyk, przedsiębiorca, mentor.
Współtwórca języka SVA do opisu zachowania układów scalonych, stosowanego we wszystkich przemysłowych symulatorach języka SystemVerilog. Kontrybutor w projektach typu open-source, m.in. SystemC (przemysłowa biblioteka do symulacji układów scalonych w C++), OpenC++ (kompilator czołowy języka C++), BoehmGC. Tłumacz książek z dziedziny informatyki teoretycznej i stosowanej (m.in. D. Kunth "Sztuka Programowania", tom I; A. Alexandrescu "Nowoczesne Projektowanie w C++"). Autor nowatorskiej metody nauczania języka C++ na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Mentor w Programie Pomocy Wybitnie Zdolnym Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.
W roku 2008 wraz z Tomaszem Błaszczykiem i Tomaszem Waleniem założył firmę Codility, oferującą serwis testujący kandydatów na programistów za pomocą automatycznych technik oceny poprawności i wydajności programów. Firma Codility jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów i nagród, m.in. Seedcamp, Smarta100, TechCrunch Eruopean Start-up Award.

Jan Węglarz
Matematyk i informatyk, członek rzeczywisty PAN, profesor zwyczajny Politechniki Poznańskiej, pełnomocnik dyrektora Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN ds. Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
W Politechnice Poznańskiej zaczął pracę w roku 1971. Doktorat uzyskał w roku 1974, a habilitację - w roku 1977. W roku 1988 uzyskał tytuł profesora zwyczajnego nauk technicznych, a w roku 1998 został wybrany członkiem rzeczywistym PAN. Doktor Honoris Causa szeregu uczelni. Członek wielu towarzystw naukowych w kraju i za granicą: członek-założyciel i członek honorowy Polskiego Towarzystwa Informatycznego.
Doprowadził do zainicjowania i rozwoju akademickiej sieci optycznej PIONIER, jednego z najistotniejszych dokonań polskich w zakresie tworzenia wielkich infrastruktur badawczych, zarazem rzeczywistego sukcesu w skali międzynarodowej, pozycjonującego Polskę wśród krajów wiodących w tym obszarze.
Obszarem pracy badawczej prof. Węglarza jest problematyka leżąca na styku informatyki, badań operacyjnych i nauk decyzyjnych. Od 1976 roku prof. Węglarz kierował założoną przez siebie Pracownią Badań Operacyjnych, a od 1995 r. jest kierownikiem Zakładu Badań Operacyjnych i Sztucznej Inteligencji w Instytucie Informatyki Politechniki Poznańskiej, którego jest również dyrektorem od momentu powstania. Jest również pełnomocnikiem dyrektora Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN ds. Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, do którego powstania (1993) w zasadniczym stopniu się przyczynił. Aktualnie jest to jedno z trzech głównych tego typu centrów w Polsce, będące nie tylko operatorem miejskiej sieci komputerowej POZMAN, ale także operatorem krajowej, szerokopasmowej sieci naukowej PIONIER, czyli Polskiego Internetu Optycznego.
Prof. J. Węglarz pełnił i pełni również szereg ważnych funkcji pochodzących z wyboru w instytucjach decyzyjnych nauki, m.in. był członkiem KBN, przewodniczącym Zespołu T-11, jest członkiem Komitetu Polityki Naukowej i Naukowo-Technicznej Rady Nauki, członkiem CK ds. Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych oraz przez drugą kadencję (2007-2010).

Maciej Kozłowski
Rocznik 1944, astronom, uczeń i współpracownik Bohdana Paczyńskiego (01), w 1972 doktorat na Wydziale Fizyki UW (02), publikacje z zakresu teorii ewolucji gwiazd i teorii dysków akrecyjnych (03), użytkownik sprzętu komputerowego (głównie obliczenia numeryczne) od 1966 r. (04), nauczyciel akademicki (05), nauczyciel języków programowania (06), w latach1987-1999 kierownik Ośrodka Komputerowego w Centrum Astronomicznym PAN (07).
W 1987 r. zorganizował serwis wymiany poczty komputerowej ze światem, obsługujący pracowników Centrum Astronomicznego PAN (08). We wrześniu 1989 r. inicjator (09) dołączenia Polski do światowej sieci komputerowej EARN-Bitnet (10), zaangażowany w działania mające na celu uzyskanie zgody ze strony Departamentu Handlu USA na takie dołączenie (11) oraz uzyskanie finansowania dla krajowej części tej sieci (12) (13).
W styczniu 1991 r. współinicjator polskiego Internetu (14).
W latach 1991-1993 członek działającego przy UW Zespołu Koordynacyjnego Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) (15), reprezentujący w nim jednostki PAN, odpowiedzialny w szczególności za sprawy finansowe związane z budową i eksploatacją sieci. Współinicjator (1992) budowy miejskiej sieci komputerowej w Warszawie (WARMAN), opartej o łącza światłowodowe (16) i następnie osoba zaangażowana przy jej budowie i eksploatacji. W latach 1993-1999 przewodniczący Rady Użytkowników Miejskiej Sieci Komputerowej WARMAN (17).
Współtwórca NASK działającego od grudnia 1993 r. w formie jednostki badawczo-rozwojowej (18). W latach 1993-1996 Zastępca Dyrektora NASK - Pełnomocnik d.s. Miejskiej Sieci komputerowej WARMAN (19), w latach 1997-1999 Zastępca Dyrektora NASK do spraw naukowych, od 20 grudnia 1999 r. kierownik NASK (20), a w latach 2000-2009 Dyrektor NASK (21) (22).
W 1993 r. członek międzynarodowego zespołu EARN, odpowiedzialny za program "New Countries" (23). Współtwórca (styczeń 1994) CEENet (Central and Eastern European Networking Association) (24), przez pierwsze pół roku sekretarz tej organizacji. Współzałożyciel (1998) CENTR - Europo-centrycznego stowarzyszenia podmiotów administrujących domenami krajowymi Internetu (25).
Programy o szczególnym znaczeniu społecznym realizowane przez NASK w latach 2000-2009 z inicjatywy lub ze szczególnym zaangażowaniem MKo: "Skarby Dziedzictwa Narodowego" (26) i "Miasta w Dokumencie Archiwalnym" (27) (oba z wykorzystaniem portalu Polska.pl (28), rozpoczęte odpowiednio w 2002 i 2003 r.), "Safer Internet" (29) realizowany wspólnie z Fundacją "Dzieci Niczyje" (ochrona dzieci i młodzieży w Internecie), Hotline "Dyżurnet.pl" (30) (przeciwdziałanie treściom nielegalnym pojawiającym się w Internecie, w szczególności wytworzonych z udziałem dzieci lub zagrażającym ich bezpieczeństwu).
Ważniejsze osiągnięcia NASK w czasach dyrekcji MKo: rozwój rejestru domen internetowych .pl (31) (liberalizacja, obecnie jest to czwarty co do wielkości rejestr narodowy w krajach UE), rozwój CERT Polska (32) (rola w Polsce, udział zespołu w projektach o znaczeniu światowym), pierwsza w Polsce duża sieć radiowej transmisji danych w paśmie 3.6-3.8 GHz (33), NASK jako jednostka o kategorii naukowej "1" (najwyższej według klasyfikacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego) (34).
Wyróżnienia: Złoty Krzyż Zasługi (1991, w 10-lecie Internetu w Polsce) (35), odznaka honorowa "Za zasługi dla archiwistyki" przyznana przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych (2003), honorowe członkostwo Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES (2004), w latach 2001-2010 członek Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (35), nagroda Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji "za 20 lat pozytywistycznej pracy na rzecz rozwoju Internetu w Polsce" (2011).


(01) Bohdan Paczyński (1940-2007): najwybitniejszy polski astronom XX wieku i jeden z najwybitniejszych astrofizyków na świecie; badania w dziedzinach teorii ewolucji gwiazd, teorii ewolucji gwiazd podwójnych, dysków akrecyjnych, mikrosoczewkowania grawitacyjnego, rozbłysków gamma.
(02) Za pracę "Wieloznaczność rozwiązań równań budowy wewnętrznej dla masywnych gwiazd palących hel w centrum", wykonaną pod kierunkiem prof. Bohdana Paczyńskiego
(03) Praca najczęściej cytowana: M. Kozłowski, M.A. Abramowicz, M. Jaroszyński, "The Analytic Theory of Fluid Disks Orbiting the Kerr Black Hole", Astronomy and Astrophysics, 63, 209, (1978). W 1976 r. nagroda naukowa Wydziału III PAN za cykl prac "Linear Series of Stellar Models", publikowanych wspólnie z prof. B. Paczyńskim.
(04) W epoce przed pojawieniem się PC i stacji roboczych w szczególności EMC GIER (zainstalowany na Wydziale Matematyki UW), Odra 1204 i Odra 1305 (Centrum Obliczeniowe PAN), IBM 1440 (ZOWAR), CDC 3170 (Główna Dyspozycja Mocy), CDC Cyber 72/73 (Cyfronet Świerk i Universiteit van Amsterdam), od 1975 r. zakupiony przez Centrum Astronomiczne PAN minikomputer Digital Equipment PDP 11/45 (będący wzorcem dla minikomputerów SM4, produkowanych m. in. przez MERA), nadto Data General NOVA 4 (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics), Digital Equipment VAX 8600 (Princeton University).
(05) m. in. Astrofizyka obserwacyjna dla studentów astronomii UW, astronomia dla fizyków, metody numeryczne i pracownia komputerowa dla studentów astronomii, system redagowania dokumentów TEX
(06) Algol i Fortan na Kursach Zastosowań Informatyki PAN, Fortran i Pascal dla studentów astronomii, Logo dla grupy dzieci w wieku 10-14 lat.
(07) W 1991 r. twórca dużej lokalnej sieci komputerowej TCP/IP (obejmującej ok. 30 komputerów), włączonej następnie do Internetu.
(08) wzorowany na serwisie uruchomionym kilka miesięcy wcześniej na Wydziale Fizyki UW
(09) działania zostały podjęte wspólnie z Jackiem Gajewskim z Wydziału Fizyki UW
(10) "Bitnet": "Because it's time network" - oparta na komputerach "mainframe" firmy IBM sieć wykorzystująca mechanizm poczty komputerowej, popularna w środowisku akademickim, w Europie występująca pod nazwą EARN (European Academic and Research Network), a w USA CREN (Computer Research and Education Network). PóŹniej implementacje na platformach sprzętowych VAX, SUN, a nawet PC.
(11) Pisemne wyrażenie zgody nastąpiło ok. 20 stycznia 1990 r. Osoby szczególnie zaangażowane: prof. Bohdan Paczyński, prof. Jeremy Ostriker, prof. Ira Fuchs (wszyscy Princeton University) oraz prof. Bronisław Geremek.
(12) Nastąpiło ono w formie Jednostkowego Programu Badawczo-Rozwojowego 8.29 "Prace związane z przystąpieniem szkół wyższych i instytucji naukowych do sieci EARN/Bitnet". Osoby szczególnie zaangażowane: prof. Stefan Amsterdamski (Urząd Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń), prof. Tomasz Hofmokl (Wydział Fizyki UW, prof. Andrzej Kajetan Wróblewski (Rektor UW), prof. Wojciech Dziembowski (Dyrektor Centrum Astronomicznego PAN).
(13) Uruchomienie międzynarodowego łącza tej sieci nastąpiło 17 lipca 1990 r. Osoby szczególnie zaangażowane: prof. Tomasz Hofmokl (kierownik projektu), Andrzej Zienkiewicz (kierownik techniczny), Tadeusz Węgrzynowski (Dyrektor Centrum Informatycznego UW), Andrzej Smereczyński (koordynator krajowy sieci EARN). Przy realizacji sieci krajowej oparto się o kadrę realizowanego w latach 1987-1990 programu KASK (Krajowa Akademicka Sieć Komputerowa; kier. prof. Daniel Józef Bem z Politechniki Wrocławskiej), którego celem było zbudowanie sieci X.25, zrealizowanej póŹniej z wykorzystaniem jednego z kanałów logicznych czteroprotokołowego krajowego szkieletu sieci EARN/Bitnet (główni twórcy tego rozwiązania: Andrzej Zienkiewicz oraz obywatel Szwecji Henryk Maltborg).
(14) łącznie z Krzysztofem Hellerem z Wydziału Fizyki UJ i Rafałem Pietrakiem z Wydziału Fizyki UW, którzy wykonali następnie główne czynności techniczne i uzgodnili aspekty międzynarodowe. Jako łącza międzymiastowe wykorzystano jeden z kanałów logicznych krajowego szkieletu sieci EARN/Bitnet.
(15) Pozostali członkowie Zespołu: prof. Tomasz Hofmokl (kierownik; Wydział Fizyki UW), prof. Antoni Kreczmar (wydział Matematyki i Informatyki UW), prof. Daniel Józef Bem (Politechnika Wrocławska). W pracach Zespołu uczestniczyli także: Andrzej Zienkiewicz (Kierownik Techniczny) i Tadeusz Węgrzynowski (Dyrektor Centrum Informatycznego UW).
(16) Inne osoby szczególnie zaangażowane w promocję idei i następnie w budowę sieci: Roman Szwed, Marcin Gromisz, Rafał Pietrak (wszyscy z Wydziału Fizyki UW), prof. Andrzej Wierzbicki, Tadeusz Rogowski, Roman Adamiec (wszyscy Politechnika Warszawska), Andrzej Zienkiewicz (kierownik techniczny), Wiktor Krzanowski, Krzysztof Silicki, Tadeusz Bieńkowski (wszyscy UW i następnie NASK).
(17) Współautor (wspólnie z prof. Michałem Nawrockim - Prorektorem UW) porozumienia środowiskowego naukowych i akademickich jednostek Warszawy "w sprawie uczestnictwa w budowie i przyszłego korzystania z Miejskiej Sieci komputerowej w Warszawie oraz z Komputerów Dużej Mocy". Szczególnym osiągnięciem Rady były działania na rzecz samoorganizacji środowiska naukowego i akademickiego Warszawy przy absorpcji środków Komitetu Badań Naukowych przeznaczanych na budowę lokalnych sieci komputerowych.
(18) Inne osoby zaangażowane szczególnie w utworzenie NASK JBR: mec. Maria Ziółkowska, prof. Tomasz Hofmokl, Andrzej Zienkiewicz, prof. Witold Karczewski (Przewodniczący Komitetu Badań Naukowych), prof. Andrzej Wierzbicki (Przewodniczący Rady Naukowej NASK).
(19) Pierwsze finansowanie budowy sieci ze środków Komitetu Badań Naukowych nastąpiło pod koniec 1992 r. (przyznano wówczas także środki na budowę sieci miejskich w Poznaniu i w Krakowie). Dalsze finansowanie budowy sieci nastąpiło w latach 1993-1996 w ramach "Programu Rozwoju Infrastruktury Informatycznej Nauki" KBN, obejmującego budowę sieci miejskich w 8, a póŹniej aż w 21 ośrodkach akademickich w Polsce.
(20) Mianowanie nastąpiło w okolicznościach dramatycznego kryzysu organizacyjnego i finansowego NASK, który został jednak szybko przezwyciężony.
(21) po wygraniu konkursu na stanowisko Dyrektora NASK w roku 2000, a następnie w roku 2005.
(22) Odwołanie z funkcji Dyrektora przez Panią Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego nastąpiło w trakcie kadencji, przy domniemaniu dopuszczenia z naruszeniem prawa do powstania strat. Śledztwo prokuratorskie w tej sprawie nie potwierdziło jednak zarzutów i zostało umorzone (decyzja jest ostateczna).
(23) W praktyce propagacja rozwoju Internetu w krajach Europy centralnej i wschodniej, jako że sieć Bitnet była wówczas już w stanie regresu.
(24) Stowarzyszenie podmiotów realizujących budowę akademickich sieci komputerowych we wszystkich (!) krajach Europy centralnej i wschodniej, bałkańskich, zakaukaskich i zakaspijskich, a nadto w Austrii. Twórcą organizacji był Peter Rastl - Dyrektor Centrum Komputerowego Uniwersytetu Wiedeńskiego; jej pierwszym Prezesem był prof. Tomasz Hofmokl; sekretarzem CEENet od połowy 1994 r. pozostaje do dziś Jacek Gajewski. Organizacja ta stała się w szczególności platformą zainicjowanego przez NASK (CERT Polska) międzynarodowego programu bezpieczeństwa sieci w krajach zakaukaskich i zakaspijskich.
(25) CENTR - Council of European National Top Level Domain Registries. Najsilniejsza organizacja tego typu w świecie. Skupia obecnie 50 rejestrów narodowych i dodatkowo 10 rejestrów "stowarzyszonych".
(26) "Skarby Dziedzictwa Narodowego" - program rozpoczęty w 2002 r. we współpracy z Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych (w szczególności z Archiwum Głównym Akt Dawnych) - publikacja w Internecie (portal Polska.pl) najcenniejszych dokumentów archiwalnych zakresu historii i kultury Polski. Realizacja programu we współpracy z licznymi bibliotekami, muzeami i z osobami prywatnymi.
(27) "Miasta w Dokumencie Archiwalnym" - program rozpoczęty w 2003 r.- publikacja w Internecie (portal Polska.pl) dokumentów archiwalnych, a także dokumentów instytucji lokalnych i dokumentów rodzinnych, dotyczących miejscowości, które miały niegdyś duże znaczenie, a potem (w większości) znaczenie to utraciły (" małe Ojczyzny"). Objęto nim 46 miejscowości.
(28) Portal Polska.pl jest sukcesorem "Polskiej strony domowej" - pierwszej polskiej strony internetowej www, działajacej w trybie graficznym, uruchomionej pod koniec 1993 r. przez Wydział Fizyki UW. Został utworzony przez NASK w kwietniu 1966 r., zaś w 2002 r. zmodernizowany, w szczególności wyposażony w narzędzia do prezentacji dokumentów archiwalnych. Ciekawsze kolekcje" "Skarby doby piastowskiej", "Dokumenty papieskie na przestrzeni wieków", "U Źródeł polskiej demokracji".
(29) "Safer Internet" - realizowany od 2004 r. (z dofinansowaniem Komisji Europejskiej) wspólnie z Fundacją "Dzieci Niczyje" program mający na celu ochronę dzieci i młodzieży w Internecie. Działania: (1) "Awareness": budowanie świadomości o zagrożeniach i propagowanie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, (2) Hotline (realizowany przez NASK, patrz niżej), (3) "Helpline": pomoc dzieciom ofiarom przemocy i nieuczciwości w Internecie (realizowany przez FDN).
(30) Dyżurnet.pl - Hotline - działający w NASK od początku 2005 r. zespół, mający na celu przeciwdziałanie treściom nielegalnym pojawiającym się w Internecie, w szczególności wytworzonych z udziałem dzieci lub zagrażającym ich bezpieczeństwu - z misją dążenia do usunięcia takich treści. Działania we współpracy międzynarodowej, opartej o stowarzyszenie INHOPE zrzeszające zespoły operujące w 38 krajach.
(31) Zarządzany przez NASK rejestr domeny krajowej .pl przeszedł - szczególnie w latach 2002-2008 - zasadniczą ewolucję, w efekcie której stał się jednym z najbardziej zliberalizowanych w świecie rejestrów krajowych, wykreowano konkurencyjny rynek rejestratorów domeny .pl (Partnerów NASK), ułatwiono rozstrzyganie sporów o prawo do nazwy domenowej (Sąd Polubowny działający przy polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji), doprowadzono do perfekcji organizacyjnej i technicznej ze szczególną dbałością o bezpieczeństwo rejestru. Stał się on czwartym co do wielkości rejestrem wśród krajów UE
(32) Misją działającego przy NASK od 1996 r. zespołu CERT Polska (animator: Krzysztof Silicki; długoletni kierownik zespołu: Mirosław Maj) jest reagowanie na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo sieci. Szczególnie w latach 2004-2008 CERT Polska stał się uczestnikiem, a w kilku przypadkach liderem projektów o znaczeniu światowym, mających na celu poprawę bezpieczeństwa sieci, diagnostykę zagrożeń, eliminację lub destrukcję nowych mechanizmów ataku.
(33) W dwóch przetargach przeprowadzonych przez Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty w 2004 i 2005 r. NASK uzyskał licencję na wykorzystanie czterech par kanałów dupleksowych (2x3.5 MHz) w paśmie radiowym 3.6-3.8 GHz do transmisji danych. W oparciu o nie została zbudowana sieć transmisji danych, obejmująca swym zasięgiem w szczególności tereny podmiejskie większych miast w Polsce (realizcja: Tomasz Chlebowski, Krzysztof Silicki, Zbigniew Zagdański). Przedsięwzięciem o szczególnym znaczeniu był realizowany w latach 2005-2007 projekt infrastrukturalny "e-Świętokrzyskie - budowa sieci radiowej" zrealizowany z dofinansowaniem w ramach działania ZPORR 1.5 "Budowa Społeczeństwa Informacyjnego" (kier. Maria Trąmpczyńska). Było to przedsięwzięcie wyprzedzające o wiele lat podobne rozwiązania.
(34) W 2001 r. została wznowiona działalność naukowa NASK, zawieszona w efekcie kryzysu, który dotknął NASK w latach 1998-1999. Była prowadzona w oparciu o środki jedynie własne, ale na tyle efektywnie, że w oparciu o jej wyniki w grudniu 2006 r. NASK otrzymał kategorię naukową "1" (najwyższą) według klasyfikacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
(35) Członkostwo z wyboru (pięciokrotnego).

Anna Beata Kwiatkowska
Osoba o trudnych do przecenienia zasługach dla edukacji informatycznej, zwłaszcza na poziomie szkół podstawowych i średnich.
Absolwentka Wydziału Mat-Fiz-Chem UMK w Toruniu, jest wykładowcą na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK w Zakładzie Metodyki Nauczania Informatyki, w Regionalnym Studium Edukacji Informatycznej oraz nauczycielką informatyki w Liceum Akademickim Zespołu Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (szkoła eksperymentalna dla uczniów szczególnie uzdolnionych) i w IV Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu (autorskie klasy matematyczno-informatyczne). Prowadzi badania m.in. nad metodyką pracy z uczniem wybitnie uzdolnionym, wspomaganiem nauczania pracą na platformie elektronicznej, problemami reprezentacji i umieszczania zbiorów częściowo uporządkowanych. Jest też współautorką programu nauczania studentów wszystkich kierunków w zakresie przedmiotu Technologie ICT.
Organizatorka wielu inicjatyw edukacyjnych, m.in.: cykliczna konferencja "Informatyka w Edukacji", Międzynarodowy Konkurs Informatyczny Bóbr, olimpiady informatyczne, próbna matura z informatyki, World Conference on Computers In Education, konferencja "Przygotowanie nauczycieli i nauczycieli akademickich do wykorzystania technik informacyjnych w procesie nauczania", otwarte seminaria informatyczne dla nauczycieli z regionu kujawsko-pomorskiego. Współautorka dokumentu "Standardy przygotowania nauczycieli wszystkich przedmiotów w zakresie stosowania technologii informacyjnej".
Anna Beata Kwiatkowska prezesem Oddziału Kujawsko-Pomorskiego PTI, członkiem Zarządu Głównego PTI kadencji 2008-2011 oraz rzeczoznawcą PTI w zakresie dydaktyki oraz członkiem Rady ds. Edukacji Informatycznej i Medialnej przy MEN.
W roku 2010 otrzymała Medal Ministra Edukacji Narodowej. Jest też laureatką wielu nagród Rektora UMK za osiągnięcia w pracy naukowej, dydaktycznej i pedagogicznej oraz Kuratora Oświaty w Bydgoszczy za pracę z młodzieżą uzdolnioną informatycznie.

Jacek Wojnarowski
Absolwent Politechniki Warszawskiej i studiów podyplomowych z zakresu polityki gospodarczej administracji i funduszy europejskich w SGH. W latach 1990 - 2000 dyrektor Fundacji im. Stefana Batorego, w latach 2001 - 2004 organizator, Prezes i Dyrektor Wykonawczy Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe. Członek kuratorium Fundacji im. Schumana, członek zarządu stowarzyszenia Szkoła Liderów, prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta-Ogrodu Podkowa Leśna.
Od 2008 jako Prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego kieruje ogólnopolskim Programem Rozwoju Bibliotek, który jest wspólnym przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Fundacji Billa i Melindy Gates. Prywatnie interesuje się problemami rozwojowymi małych miast, w szczególności historycznych i zabytkowych. Angażuje się we współpracę miast-ogrodów w Polsce i w Europie.

e-mailkontakt Na górę strony
Copyright © 2015 Centrum Promocji Informatyki Sp. z o.o. | ul. Miedzyborska 50 | tel. (0-22) 870 69 10, 870 69 78