21
maja
2025
Modele licencyjne w IT – aktualna praktyka kontraktowa: perspektywa prawnoautorska i podatkowa
26 dni do rozpoczęciakoordynator: Beata Kurpiewska

Zapraszamy na wyjątkowe szkolenie: „Modele licencyjne w IT – aktualna praktyka kontraktowa: perspektywa prawnoautorska i podatkowa”.
Czy wiesz, jak skutecznie zarządzać licencjami w dynamicznie zmieniającym się świecie IT?
Czy zastanawiałeś się, jakie są najnowsze światowe trendy i praktyki w zakresie umów licencyjnych?
A może chcesz dowiedzieć się, jak kwalifikować koszty i przychody podatkowe związane z licencjami?
Nasze szkolenie to doskonała okazja, aby zgłębić te zagadnienia i zdobyć praktyczną wiedzę, która pomoże Ci w codziennej pracy. W trakcie dwóch sesji, nasi eksperci przedstawią kluczowe aspekty prawnoautorskie i podatkowe związane z licencjami w IT.
Dodatkowo, szczególną uwagę poświęcimy licencjom w obrocie międzynarodowym:
- Jakie są kluczowe różnice w podejściu do licencji w różnych jurysdykcjach?
- Jakie są najważniejsze aspekty prawne i podatkowe przy zawieraniu umów licencyjnych z zagranicznymi podmiotami?
- Jakie są najlepsze praktyki w zakresie zarządzania licencjami w międzynarodowych strukturach korporacyjnych?
Dołącz do nas i zdobądź wiedzę, która pozwoli Ci lepiej zarządzać licencjami w Twojej organizacji, zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym.
Czas trwania szkolenia do godz. 9.30 do ok.13.45
- Perspektywa prawnoautorska (2h)
- Licencja – prawem czy towarem? Przedmiot umów licencyjnych
- Modele subskrypcyjne – między prawem a usługą
- Licencje a SaaS – prawo do korzystania z oprogramowania w chmurze
- Metryki licencyjne i ich znacznie
- Opłaty licencyjne – prawo autorskie a popularne modele rozliczeniowe
- Licencje open source i creative commons – blaski i cienie wolnego contentu
- Licencje w procesach trenowania i korzystania z systemów AI
- Audyt zgodności licencyjnej – czym jest, jak się przygotować, jak go przeżyć
Przerwa (15 min) - Perspektywa podatkowa (2h)
- Kiedy i co jest wartością niematerialną i prawną – zasady rozliczania licencji w kosztach podatkowych
- Licencje zagraniczne a podatki – kiedy zastosowanie znajdzie podatek u źródła (WHT)?
- Nabycie lub sprzedaż licencji a ulgi na innowacyjność – licencje w świecie IP Box, ulgi B+R oraz 50% kosztów uzyskania przychodów w PIT
- Licencje a VAT – kwalifikacja, moment powstania obowiązku podatkowego
- Licencje w grupach podmiotów powiązanych – kiedy i na jakich warunkach sporządzić dokumentację cen transferowych
Michał Barta

Radca prawny (od 2004 r.). Wspólnik w kancelarii Barta & Partners. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. ITIL® (2011) Foundation.
Prawnik z kilkunastoletnim praktycznym doświadczeniem w zakresie prawa teleinformatycznego i umów IT oraz ochrony praw własności intelektualnej. Odpowiedzialny za praktykę kancelarii Barta Łochowski sp.j. w zakresie własności intelektualnej (IP), w tym praw autorskich do programów komputerowych, kontraktów dotyczących budowy, wdrożenia i integracji systemów IT, umów dotyczących świadczenia usług informatycznych (w tym SaaS, PaaS, IaaS), obsługi przedsięwzięć e-commerce, ochrony informacji i danych osobowych, a także regulacji podatkowych dotyczących korzystania i obrotu prawami własności intelektualnej.
Wykładowca na konferencjach i szkoleniach związanych z ochroną własności intelektualnej w sektorze nowych technologii oraz z prawnymi aspektami umów IT.
Mateusz Kozieł

Partner w kancelarii Barta & Partners. Radca prawny (od 2018 r.). Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku prawo oraz Szkoły Prawa Ukraińskiego organizowanej przez Uniwersytet Jagielloński we współpracy z Akademią Kijowsko – Mohylańską oraz Lwowskim Uniwersytetem Narodowym im. Iwana Franki, uczestnik studiów z zakresu Prawa Własności Intelektualnej i Nowych Mediów na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Specjalizuje się w zagadnieniach kompleksowych umów w międzynarodowym obrocie gospodarczym (ze szczególnym uwzględnieniem umów w obszarach TMT i IT), prawie własności intelektualnej, prawie podatkowym oraz zagadnieniach związanych z prawem pracy oraz prawem migracyjnym.
W swojej dotychczasowej pracy zajmował się przede wszystkim projektami o charakterze interdyscyplinarnym, dotyczącymi międzynarodowej współpracy podmiotów gospodarczych operujących zarówno w polskiej, jak i zagranicznych jurysdykcjach (UK, USA, ASEAN). Brał udział w projektach związanych z umowami dotyczącymi dostarczenia oprogramowania oraz świadczenia usług programistycznych, w tym w branżach regulowanych w Polsce oraz za granicą (FinTech, branże objęte monopolem państwa). Doświadczenie prawne łączy z szeroką wiedzą podatkową – posiada bogate doświadczenia w świadczeniu usług wsparcia podatkowego, w tym w zakresie międzynarodowych rozliczeń podatkowych oraz rozliczeń dotyczących struktur podmiotów powiązanych. Doradzał kilkunastu podmiotom w zakresie stosowania ulg podatkowych związanych z innowacyjnością (IP Box, ulga badawczo-rozwojowa B+R). Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał w renomowanych kancelariach oraz spółkach doradztwa podatkowego. Biegle włada językiem angielskim oraz rosyjskim, posługuje się prawniczym językiem ukraińskim.
Termin i Miejsce
- Termin:
- 21 maja 2025
- Miejsce:
- szkolenie on-line
Koszt
- 790 zł + 23% VAT - przy zgłoszeniach przesłanych do dnia 9 maja
- 890 zł + 23% VAT - przy zgłoszeniach przesłanych od dnia 10 maja
Informacje dodatkowe
Powyższy koszt obejmuje: udział w zajęciach dla 1 osoby, materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej, certyfikat ukończenia szkolenia w formacie PDF, zapewnienie platformy szkoleniowej i dostępu do szkolenia w czasie rzeczywistym, test połączenia, pomoc techniczną w razie potrzeby.
Warunkiem udziału jest przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego (zakładka "Zgłoszenie"), faksem lub elektronicznie i otrzymanie drogą elektroniczną potwierdzenia udziału ze strony CPI. O przyjęciu zgłoszenia decyduje kolejność zgłoszeń. Ilość miejsc ograniczona.
Zapłata i Rezygnacja
Koszt udziału jest płatny na konto CPI, na podstawie potwierdzenia udziału. Faktury będą do odbioru podczas spotkania (przy szkoleniach on-line - elektronicznie).
Rezygnacja z udziału po 14 maja 2025 r. lub nieobecność na spotkaniu powoduje powstanie zobowiązania pokrycia pełnych kosztów udziału na podstawie faktury Centrum Promocji Informatyki. Rezygnacja możliwa jest tylko i wyłącznie w formie pisemnej.
Biuro Organizacyjne
00-203 Warszawa, ul. Bonifraterska 17, Biurowiec North Gate, recepcja XVI piętro,
tel. 506 178 228
e-mail:cpi@cpi.com.pl
e-Doręczenia: AE:PL-55387-14998-DEASJ-15